Na spletni strani eVŠ >> najdete razpis za vpis na prvo stopnjo študija, torej na dodiplomske in enovite magistrske programe.
Vpisna mesta za študijsko leto 2023/2024 razpisuje
javni visokošolski zavodi:
- Univerza v Ljubljani
- Univerza v Mariboru
- Univerza na Primorskem
- Univerza v Novi Gorici
- Univerza v Novem mestu*
- Nova univerza*
Samostojni visokošolski zavodi:
- Visoka šola za upravljanje podeželja GRM Novo mesto
- ALMA MATER EUROPAEA – Evropski center, Maribor*
- Fakulteta za dizajn
- Fakulteta za tehnologijo polimerov*
- Fakulteta za zdravstvene vede v Celju
- Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin*
- Mednarodna fakulteta za družbene in poslovne študije
- Visoka šola za proizvodno inženirstvo
- Visoka šola za varstvo okolja
- Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu
- Gea College – Fakulteta za podjetništvo*
- Visoka šola na Ptuju
- Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorci*
- Fakulteta za zdravstvene in socialne vede Slovenj Gradec
- AREMA – Visoka šola za logistiko in management
ter Zasebni visokošolski zavodi:
- Nova univerza (Evro-PF, FDŠ, FSMŠ)
- Univerza v Novem mestu (FZV)
- Univerza Sigmunda Freuda – Podružnica Ljubljana (visokošolski zavod, v katerem poteka izobraževanje skladno s pogodbo o transnacionalnem izobraževanju)
- Alma Mater Europaea – Akademija za ples
- Alma Mater Europaea – Evropski center, Maribor
- Alma Mater Europaea – Institutum Studiorum Humanitatis, Fakulteta za podiplomski humanistični študij, Ljubljana
- Fakulteta za dizajn
- Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu
- Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin
- VIST – Fakulteta za aplikativne vede
- AVA – Akademija za vizualne umetnosti
- B2 Visoka šola za poslovne vede
- B&B visoka šola za trajnostni razvoj
- DOBA Fakulteta za uporabne in družbene študije Maribor
- ERUDIO Visokošolsko središče
- Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto
- Fakulteta za komercialne in poslovne vede
- Fakulteta za pravo in poslovne vede
- Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici (ŠP Psihosocialna pomoč, ŠP Socialni menedžment)
- Fakulteta za zdravstvene in socialne vede Slovenj Gradec
- GEA College – Fakulteta za podjetništvo (ŠP Digitalni marketing in ŠP Podjetništvo v perspektivnih panogah, ŠP Informacijska in kibernetska varnost)
- IAM Visoka šola za multimedije, Ljubljana
- IBS Mednarodna poslovna šola Ljubljana
- MLC Fakulteta za managament in pravo Ljubljana
- Šola za risanje in slikanje
- Visoka šola za proizvodno inženirstvo
- Visoka šola za gradbeno inženirstvo Kranj
- Visoka šola za hotelirstvo in turizem Bled
- Visoka šola za računovodstvo in finance
- Visoka šola za transport in logistiko
- Visokošolski zavod Fizioterapevtika
Zasebni visokošolski zavodi samostojno določajo svoje poslanstvo. Njihovo delovanje je urejeno z istim pravnim okvirom kot delovanje javnih visokošolskih zavodov, kar zagotavlja primerljive standarde kakovosti in možnosti delovanja za obe vrsti zavodov.
* Označena univerza oziroma fakulteta razpisuje študijske programe, za katere ima koncesijo. Ostali študijski programi so razpisani v svojem razpisu kot zasebni visokošolski zavod.
Ti za prihodnje študijsko leto 2023/2024 razpisujejo 16.643 vpisnih mest za redni in izredni študij (za državljane Republike Slovenije in državljane držav članic Evropske unije (EU)), in sicer 14.618 mest za redni študij in 2.025 mest za izredni študij. Trend zmanjševanja vpisnih mest, izpred nekaj let, se tudi letos ne nadaljuje. Za razliko od zmanjšanja iz študijskega leta 2020/2021, ko so razpisali 1.032 vpisnih mest manj, kot leto poprej, so za študijsko leto 2023/2024 razpisali 266 vpisnih mest več (kot leto poprej).
Čas za prijavo imate do 20. marca 2023, prijavljati pa se boste lahko začeli že 17. februarja. Prijava je tudi letos preko portala eVŠ, torej elektronska. Ne pozabite pa na informativne dni, 17. in 18. februarja.
Novosti:
- Pravna fakulteta (Univerza v Ljubljani) spreminja program v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let;
- povečanje števila ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik: Filozofska fakulteta (Univerza v Ljubljani), študij Psihologije – 90 vpisnih mest (prej 60) in Filozofska fakulteta (Univerza v Mariboru), študij Psihologije – 50 vpisnih mest (prej 35); Zdravstvena fakulteta (Univerza v Ljubljani), študij Radiološke tehnologije – 60 vpisnih mest (prej 40).
Pomembne spremembe iz preteklih let:
- v 2. roku se lahko prijavite tudi tisti, ki ste se v prvem, ste bili sprejeti, vendar ste si premislili. Tudi če ste se že vpisali na fakulteto, se lahko prijavite v drugem roku, vendar se morate s fakultete izpisati do 18. avgusta.
- 3. roka od 2017/2018 naprej ni več; nekatere fakultete, ki po 1. in 2. krogu še niso zapolnile vseh mest pa razpišejo še t.i. rok do zapolnitve mest.
- kandidati, ki so zaključili 5-letni srednješolski program se upoštevajo ocene 4. in 5. letnika, kandidati, ki so nadaljevali program PTI, se upoštevajo ocene 1. in 2. letnika ter pri kandidatih, ki so opravili maturitetni tečaj po zaključenem 4-letnem izobraževalnem programu, se upoštevajo ocene 3. in 4. letnika, medtem pa se pri kandidatih, ki so maturitetni tečaj opravili po 3-letnem programu upošteva le maturitetno spričevalo.
Objavljen pa je tudi razpis za vpis na višje šole, ki ga najdete na spletni strani Višješolske vpisne službe >> Tja se lahko vpišete od 20. februarja do 17. marca. Več o vpisu na višješolske programe najdete v članku Vse informacije, če razmišljate o vpisu na višjo šolo.
Vse pomembne informacije pa najdete na naši spletni strani. Pobrskajte po seznamu fakultet in višjih šol, kjer najdete tudi mnenja študentov, ki jih obiskujejo, preverite, da imate zapisane vse pomembne datume za vpis ter preverite, kako izbrati študij glede na zanimanje. Good luck 😉
Vira:
Kaj pa sprememba pri računanju točk, ko 23 točk pri poklici maturi ni več enako 34 točkam na splošni maturi (pri vpisu na univerzitetne programe).
Če razumem prav, imajo tako maturantje z poklicni maturo+5.predmet manjše možnosti, da so sprejeti na univerzitetne programe. -.-
Zdravo!
To da 23 točk ni enakih 34 točkam niti ni čisto res. Saj se pri točkah in računanju vedno upošteva normirana vrednost. Tako je 34 točk pri splošni maturi enako 100 normirane vrednosti kot 23 točk pri poklicni maturi.